Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı

Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın kuruluşu 1950’li yıllarda İstanbul’da başkanlığını Avukat Haydar Özdemir’in yaptığı Tunceli Kültür ve Dayanışma Derneği’ nin oluşturduğu birikim üzerinden 1990 yılında yine İstanbul’da kurulmuştur.

Kuruluş başvurusu 1990 yılında yapılan vakfımızın tüzel kişiliği 18.07.1991 tarihli Bakırköy 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararı ile tescil edilmiştir.

Kurucu Başkanlığını Av Haydar Özdemir’ in yaptığı Vakfımızda daha sonra sırasıyla Nadir AKÇELİK, Hüseyin YÜKSEL, Cemal ALTUN, Nurettin KARACA, Mehmet Ali KANKOTAN, Kazım Arık ve Kadriye AKÇELİK Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmışlardır. Şu anda Yönetim Kurulu Başkanlığını Haydar KAYA  yürütmektedir.

Vakfımız, Tunceli Belediyesi ile sözleşme yaparak, 1950’li yıllarda Tunceli Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından alınan arsa üzerinde yap-işlet-devret modeli ile 49 yıllığına vakıf binasını inşa etmiştir.  Vakıf binamızın üst katı, vakıf merkezi olarak kullanılmaktadır. Diğer altı kat, gelir amacıyla, kiraya verilmiştir.

Vakfımızın iki ana amacından biri eğitim alanında Tuncelili öğrencileri desteklemektir. Kurulduğu günden bu yana 6500 e yakın üniversite öğrencisine burs vermiştir. Her yıl başvuruların artması ve üniversitelerde okuyan öğrencilerin çoğalması  bir yandan bizi mutlu ederken diğer yandan kısıtlı bütçemiz nedeni ile  bunların ancak bir bölümüne burs verebildiğimiz için üzgünüz.

 

Bugüne kadar TÜRKİYE’ nin onlarca üniversitesinde okuyan binlerce öğrenciyi destekleyen TUNCELİ EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI, şimdi MUNZUR ÜNİVERSİTESİ’ nde okuyacak öğrencilerin barınma ihtiyacıyla ilgili,  Milli Emlaktan 49 yıllığına 15 dönüm üzerinde öğrenci yurdu inşaa etmiştir.

 

Aynı zamanda vakfımızın kurucuları arasında yer alan işadamlarımızın öncülüğünde yürütülmekte olan 250 kapasiteli öğrenci yurdunun inşasını “eğitim ve sağlık” alanında başka projeler ve yatırımlar takip edecektir.

Bütün bu çalışmalarda, tüm dostlarımızı vakfımızla maddi ve manevi dayanışmaya çağırıyoruz.

 

“Yarınlarımızı emanet edeceğimiz bir genci de siz okutun”

“Vereceğiniz bursla bir öğrenciye destek olmanın mutluluğunu yaşayın”