Faaliyet ve Denetim Raporları

TUNCELİ EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI 2022 YILI ÇALIŞMA DÖNEMİ DENETLEME KURULU RAPORUDUR

 

Değerli üyelerimiz; Tunceli Eğitim Ve Sağlık Vakfı’nın 01.01.2022 – 31.12.2022 tarihleri arası çalışma dönemi, gelir – gider evrakları ve bilançoları denetleme kurulumuz tarafından incelendi. Yapılan inceleme sonucunda gelirleri vakıflar bölge müdürlüğünden alınan tahsilat bağış makbuzları ile yapıldığı, giderlerinde fatura ve diğer belgelere dayanarak sarf edildiği görülmüştür.

Vakfın 2022 yılı gelir – gider tablosu ile kesin hesap ve bilanço listesi yönetim kurulu başkanımız tarafından sizlere sunulacaktır.

Yaptığımız denetim sonucunda vakfın 2022 yılı hesaplarının düzenli bir şekilde tutulduğu ve dosyalama kayıtlarının yürürlükteki mevzuata uygun olarak yapıldığı evrakların düzenli bir şekilde dolaplarda muhafaza edildiği görülmüştür.

Vakıf yönetimi ve personeli ile vakfa maddi ve manevi hizmette bulunan herkese teşekkür eder, başarılar diler ve denetim kurulu raporunun ibrasını oylarınıza sunarız.

Saygılarımızla 08.04.2023

 

 

 

 

DENETİM KURULU

 

                                                                            Halis AYAS                                     Nimet TANRIKULU                                           Pelin ALTUN                                                                         Üye                                                     Üye                                                                        Üye       

 

 

 

TUNCELİ EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI

12.9.2020- 29.05.2022 DÖNEMİ OLAĞAN GENEL KURUL

 

FAALİYET  RAPORU

1950’li yıllarda, İstanbul’da kurulu Tunceli Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından tahsisatı sağlanan ve bilahare Tunceli Belediyesi’ne karşılıksız hibe edilen Şişli/ Feriköy/ Ergenekon Caddesi üzerindeki arsa için Tunceli Belediyesiyle protokol yapılarak, yap-işlet-devret modeliyle, 49 yıllık kullanım hakkı karşılığında 1999 yılında yapımı biten bilahare iskanı alınan bir bina yapmıştık.

Bu arsanın tahsisini sağlayan, dönemin dernek Başkanı ve parasal katkının önemli bir kısmını sağlayan Av.Haydar Özdemir Bey, vakfımızın kurucusu ve onursal başkanı olarak aramızdadır; kendisine uzun ömür ve sağlıklı günler diliyor, şükranlarımızı iletiyoruz.

Ergenekon Caddesindeki binanın 1999 Depreminden sonra, eski binalara karşı toplumda oluşan tedirginlik, kurumsal firma, şirket veya kurumlara kiraya verebilmemiz ve düzenli bir akar sağlayabilme önünde ciddi bir engeldi.  2010 yılından sonra, bu binanın yıktırılarak yeniden depreme dayanıklı ve daha da albenisi olan bir bina yapılması için vakfımız genel kurul kararı almıştır.

Uzun araştırmalar sonucu,

38 OTELCİLİK RESTORAN VE TURİZM SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ ile vakfımız arasında, kullanım hakkı 20 yıl olan bir kiralama ve yap işlet devret protokolü düzenlenmiştir. Binanın yeniden yapılması süreci, 2019 yılı itibariyle iskanı da alınarak bitirilmiştir.

Bu süreçte protokol aşamasına kadar, üstün gayretlerinden ötürü özellikle Kadriye Akçelik, Zöhre Aydın,  Makbule Çerimli’ye ve dönemin tüm yönetim kurulu üyelerine emek veren herkese teşekkür ediyoruz.

Şimdiye kadar 38 otelcilik ile yapılan protokolde yer alan bütün şartlara uyulmuş ve edinimlerini yerine getirme konusunda her hangi bir aksama olmamıştır. Bahse konu Şişli/Ergenekon caddesindeki binanın yeniden yapılması ve bitirilmesi süreçlerinde görev almış tüm yönetim kurullarımıza, üyelerimize ve vakıf avukatlarımıza özellikle teşekkür ediyoruz. Vakfımız, bu binanın bitirilmesiyle, düzenli ve güvenilir bir akara kavuşmuştur.

Vakfımızın kuruluşundan itibaren en önemli amaçlarından biri olan yüksek öğrenim kız öğrenci yurdu yaptırma düşüncesi, vakfımızın son on yılında görev almış yönetim kurulları tarafından tasarıdan gerçeğe dönüştürülmüştür. Bu amaçla ilgili olarak, Vakıf Başkanımız Kadriye AKÇELİK ve Yönetim Kurulu üyemiz Makbule ÇERİMLİ hanım efendilerin üstün gayretleriyle, Tunceli İl Özel İdaresi, Milli Emlak Müdürlüğü, Orman İdaresi ve dönemin Tunceli Valiliği nezdinde çalışılarak bir arsa temin edilmiştir. 49 yıllığına, yap işlet devret usulü ile sağlanan bu arsa, Tunceli Merkez Aktuluk mahallesi, Munzur Üniversitesi’ne yakın 13 dönümlük bir arsadır. Bu arsa üzerinde, bir yüksek öğrenim kız öğrenci yurdu yaptırması konusunda vakfımız Üüyeleri arasında bir amaç birliği sağlanmıştır. Arsanın tahsis işlemleri ve ihaleye girilmesi için gereken ilk maddi katkı, vakıf başkanımız Kadriye Akçelik tarafından yapılmıştır. Kendilerine teşekkür ederiz.

Yurt yapım işi, 2016 yılında projelendirilmiş ve 2017 yılında inşaata başlanmıştır. İnşaatımızın kabasının yapılması döneminde vakfımızın bütçesi kullanılmış ve vakıf harici bazı yardımsever şahıs ve şirketlerin katkıları olmuştur. Yurt Binasının kaba inşaatı 2018 yılında bitirilmiş, maddi imkânsızlıklardan dolayı belirli bir süre inşaat devam ettirilemeyince, kıymetli iş insanı Turan Araz Bey Vakfımızın bu binasını emanet usulüyle yaptırma konusunda büyük maddi katkılar yapmış, fakat bir rahatsızlığı nedeniyle tedavi sürecinde, yurdun yapım işi tamamlanamamıştır.

Bu dönemde, binamızın tamamlanması için, Yönetim Kurulu kararı ile Tunceli’ye giderek, uzunca bir süre binamızın yapım ve diğer işleriyle bizatihi inşaatın başında durarak meşgul olan Vakıf Başkan Yardımcımız Halit Ötün, Yönetim Kurulu üyelerimiz Serdar Sarıca, Hüseyin Taştekin ve Haydar Albayrak ciddi mesai harcamışlardır.

Vakfımız tarafından, eksik kalan işlerin tamamlanması için, Şişli Ergenekon caddesindeki binamızın kira geliri karşılığı, Vakıfbank Şişli Şubesinden 750.000 TL banka kredisi kullanılarak devam ettirilen süreçte, yurdun bitirilerek eğitim ve öğretim dönemine yetiştirilmesi ve kiraya verilmesi mümkün olmamıştır. Eksik kalan işlerin tamamlanması ve bitirilmesi karşılığı,  belli bir süre kullanılmak üzere Tunceli Belediye Başkanlığına teklif edilmiş, belediye başkanımız tarafından, bunun “belediyemizin gücünü aştığı” gerekçesiyle kabul görmemiştir.

Ancak, Öğrenim yılı başında, öğrencilerin barınma sorunu çıkınca, Tunceli Valiliği, binanın eksikliklerini tespit ettirerek, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Özel İdare Genel Sekreterliği ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü nezdinde bir protokol hazırlayarak vakıf yönetimini görüşmeye çağırmıştır.

Aynı gün Valilikte yapılan iki toplantı sonucunda, eksikliklerin tamamlanması yaklaşık 3,5 – 4 milyon TL yapımı karşılığında,  beş yıl kullanma protokolü yapılmıştır. Protokole bağlı olarak, yurt binamızın eksikleri tamamlanmış Tunceli’de var olan kız öğrenci yurt açığı ciddi oranda giderilmiştir.

Bilahare Vakıf Başkan Yrd. Halit Ötün ve Vakıf Denetim Kurulu Üyemiz Ahmet Temürlenk görevlendirilerek, binanın yapı kullanım belgesi alınmıştır. Ayrıca, Vakıf üyelerimiz Av. Ali Rıza Aydın ve Mühendis, bilirkişi Halis Ayas görevlendirilerek binanın eksiklerinin kontrolü, teslim ve tesellüm anlaşmasının yapılması için Tunceli’ye gönderilmişlerdir. Zira protokolde yer alan, 5 yıllık kullanma sonucu yapılmış olan tüm imalatlar vakfımızın demirbaşı olarak vakfımıza kalacaktır.

Vakfımız, Tunceli’de Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci yurdu yaparak, Tunceli insanının tarihsel geleneklerine uygun davranarak, kızlarının ve kadınlarının eğitimine önem verdiklerini göstermişlerdir.

Vakıf yönetim Kurulumuz, vakıf başkanımız Kadriye AKÇELİK ve değerli hemşerimiz Turan ARAZ beyin büyük katkılarından ötürü, bu yurdun isminin TUNCELİ EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI TURAN ARAZ-HAYDAR AKÇELİK KIZ ÖĞRENCİ YURDU olmasına karar vermiştir.

Ayrıca Vakıf yurdumuzun yapımında maddi ve manevi yardımları olan şahıs ve firmalar:

 1. Beşiktaş Belediye Başkanı                        Rıza AKPOLAT
 2. Maltepe Belediye başkanımız                  Ali KILIÇ
 3. Mersin/Yenişehir Bel. Başkanımız           Abdullah ÖZYİĞİT
 4. Mutlusan Elektrik                                       Mustafa KAÇMAZ
 5. Özlem Aydınlatma                                     Adnan POLAT
 6. Falcıoğlu Su Armatürleri                            Bülent FALCIOĞLU
 7. Güntaş İnşaat                                              Erdal GÜNTAŞ
 8. iSTANBUL Milletvekili                                 Erdoğan TOPRAK
 9. Bulut Madencilik                                         Yusuf BULUT
 10. İş İnsanımız                                                 Sait GÜNDÜZ
 11. Yeğin İnşaat                                                 Alper YEĞİN
 12. İnovasyon tabela sistemleri                     Ahmet GÜNDOĞAN
 13. Onur Marketler                                           Haydar DOĞAN
 14. Erdemir Elektrik                                         Nazım ERDEMİR

Katkıları ve desteklerinden ötürü kendilerine minnet ve şükran duygularımızla teşekkürler ediyoruz.

Yurt Yapım Sürecinde Yönetim, Denetim ve Yönetim Kurulu Yedek Üyeliklerinde bulunan vakıf üyelerimizin çabaları her türlü takdire şayandır; sonsuz teşekkürler.

         

2022 Faaliyet Raporumuz aşağıda görüldüğü gibidir.