Tarihçe

02.03.2016 tarihinde KURUMSAL kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 1 Yorum Yapılmış.

Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın kuruluşu 1950’li yıllarda İstanbul’da başkanlığını Avukat Haydar Özdemir’in yaptığı Tunceli Kültür ve Dayanışma Derneğinin oluşturduğu birikim üzerinden 1990 yılında yine İstanbul’da kurulmuştur. Vakfımızın kuruluşunda ,1990’lı yıllara girerken ilimizde uygulanan olağanüstü hal koşullarının getirdiği zorlu yaşam koşullarında, eğitim ve sağlık başta olmak üzere, toplumsal dayanışmanın aktif bir aracı olmak amaçlanmıştır.

Kuruluş başvurusu 1990 yılında yapılan vakıfımızın tüzel kişiliği 18.07.1991 tarihli Bakırköy 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararı ile tescil edilmiştir.

Kurucu Başkanlığını Av Haydar Özdemir’ in yaptığı Vakfımızda daha sonra sırayla Nadir Akçelik, Hüseyin Yüksel, Cemal Altun, Nurettin Karaca, Mehmet Ali Kankotan Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmışlardır.Şu anda Yönetim Kurulu Başkanlığını  Kadriye Akçelik yürütmektedir.

Vakfımız, Tunceli Belediyesi ile sözleşme yaparak, 1950’li yıllarda Tunceli Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından alınan arsa üzerinde yap-işlet-devret modeli ile 49 yıllığına vakıf binasını inşa etmiştir.  Vakıf binamızın üst katı, vakıf merkezi olarak kullanılmaktadır. Diğer altı kat, gelir amacıyla, kiraya verilmiştir.

Vakfımızın iki ana amacından biri eğitim alanında Tuncelili öğrencileri desteklemektir.  Kurulduğu günden bu yana 2522 Tuncelili üniversite öğrencisine burs vermiştir. Her yıl başvuruların artması ve üniversitelerde okuyan Tuncelili öğrencilerin çoğalması  bir yandan bizi mutlu ederken diğer yandan kısıtlı bütçemiz nedeni ile  bunların ancak bir bölümüne burs verebildiğiiz için üzgünüz. Vakfımızın bütçesi bu yıl sadece 321 öğrenciye burs verebilmemizi mümkün kılmıştır.  Ayrıca 1522 Lise öğrencisini de Üniversite hazırlık kurslarında Vakfımızdan destek almıştır.

 

İlgili Terimler :
Yorumlar
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Cemal şah
15 Nisan 2016 - 00:28

Başarılar. selamlar. kolaylıklar diliyorum
ÇAĞRI...

TÜRKİYE’NİN AYDINLIK YÜZÜ TUNCELİ’NİN ÇAĞDAŞ DÜŞÜNEBİLEN ZİHİNLERE, ETKİNLİKLERE VE ARAÇLARA İHTİYACI VAR!

BU İHTİYAÇLARI KARŞILAMA SÜRECİNE, TUNCELİ EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI, TÜRKİYE VE DÜNYANIN DEĞİŞİK ÜNİVERSİTELERİNDE GÖREV YAPAN ONLARCA TUNCELİLİ ÖĞRETİM ÜYESİNİ BİR ARAYA GETİREREK MÜTEVAZI BİR KATKIDA BULUNMAYI AMAÇLIYOR.

BURADAN ALDIĞI GÜÇLE TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ’NİN KURULUŞ SÜRECİNE BU KENTİN BEKLENTİLERİNİ VE İDEALLERİNİ TEMSİL EDEREK KATILAN VAKFIMIZ, ŞİMDİ ÇALIŞMALARINI YERELE TAŞIYOR.

BUGÜNE KADAR TÜRKİYE’NİN ONLARCA ÜNİVERSİTESİNDE OKUYAN BİNLERCE TUNCELİLİ ÖĞRENCİYİ DESTEKLEYEN TUNCELİ EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI, ŞİMDİ TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ’NDE OKUYACAK ÖĞRENCİLERİN BARINMA İHTİYACIYLA İLGİLİ BİR ÖĞRENCİ YURDU İNŞA ETMEYİ AMAÇLIYOR!

AYNI ZAMANDA VAKFIMIZIN KURUCULARI ARASINDA YER ALAN İŞADAMLARIMIZIN ÖNCÜLÜĞÜNDE YÜRÜTÜLMEKTE OLAN 500 KAPASİTELİ ÖĞRENCİ YURDUNUN İNŞASINI EĞİTİM VE SAĞLIK ALANINDA BAŞKA PROJELER VE YATIRIMLAR TAKİP EDECEKTİR.

BÜTÜN BU ÇALIŞMALARDA KENTİMİZLE İLGİLİ KURUMLARIN DESTEĞİNİ HİSSETMEYİ ARZULUYOR VE KALBİ BU KENT İÇİN ATAN TÜM DOSTLARIMIZI VAKFIMIZLA MADDİ VE MANEVİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

BASINA VE KAMUOYUNA ZORUNLU AÇIKLAMAUlusal ve yerel basında son günlerde “ HAYDİ TORUN
Yusuf Cengiz’in Ardından…
Yusuf Cengiz’in Ardından… Gidenlerin ardından iyi şeyler söylemek adettir ama
İHALE İLANI  TUNCELİ EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI İHALE İLANI   Vakfımız tarafından Projelendirme ve

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Tarihçe
TarihçeTunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın kuruluşu 1950’li yıllarda İstanbul’da
Vakfımızın 2015 yılı Genel Kurulu yapıldı
Vakfımızın 2015 yılı Genel Kurulu yapıldıVakfımızın 2015 yılı faaliyet dönemine ilişkin olağan genel kurul
BAŞKANIN MESAJI
BAŞKANIN MESAJINEDEN EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI Vakıf, kişiler veya kurumlarca kurulmuş,
Vakıf Arsasının Tarihçesi
Vakıf Arsasının Tarihçesiİstanbul’da, 1957 yılında, Mehmet Turgut (Hozatlı Kurukahveci Mehmet Efendi)

Son Yapılan Yorumlar

Tarihçe için Cemal şah diyorki;

Başarılar. selamlar. kolaylıklar diliyorum

Vakıf Arsasının Tarihçesi için Hüseyin diyorki;

Başarılar dilerim. selanlar sevgiler.

Vakfımızın 2015 yılı Genel Kurulu yapıldı için Haydaran diyorki;

Başarılar diliyorum. sevgiler.
  • Fotoğraf Arşiivimizden