Vakıf Arsasının Tarihçesi

25.03.2016 tarihinde Genel kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 1 Yorum Yapılmış.

tesv_logoİstanbul’da, 1957 yılında, Mehmet Turgut (Hozatlı Kurukahveci Mehmet Efendi) ve Av. Haydar ÖZDEMİR öncülüğünde Tunceli kültür derneği kurulur. Derneğin Başkanlığını Kurukahveci Mehmet Efendi’den sonra Av. Haydar ÖZDEMİR üstlenir ve uzun dönem başkanlık görevini yürütür.

1958 yılında, Tunceli Kültür Derneği İstanbul’da öğrenci yurdu yapmak üzere İstanbul Valiliği Milli Emlak Müdürlüğü’nden arsa talebinde bulunur ve halen Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı kullanımında bulunan bina arsası 1959 yılında Tunceli Kültür Derneği adına tahsis edilir.

Av. Haydar ÖZDEMİR aynı zamanda Elazığ Derneğinin de yönetici olmasından dolayı İstanbul Valiliği Milli Emlak Müdürlüğünde Elazığ Derneği adına da yurt arsası talebinde bulunmuş ve Tunceli Kültür Derneğine ait bitişik arsa Elazığ Derneğine tahsis edilmiştir. Elazığ Derneği inşa etmiş oldukları öğrenci yurdunu yakın zamana kadar faaliyetlerini devam ettirmişlerdir.

1960’lı yıllarda, öğrenci hareketlerinin zirvede olduğu dönemde siyasal iktidarlar Tunceli Kültür Derneği hakkında da kapatma davası dâhil çok sayıda soruşturma açmışlardır. Derneğin kapatılması durumunda, tahsis edilen arsaya da el konulacağından, Dernek tarafından arsanın Tunceli Belediyesine devretme kararı alınmıştır. Dernek Başkanı Av. Haydar ÖZDEMİR Tunceli Belediyesi ile yaptığı görüşme sonucu, Tunceli Belediyesi arsayı Tunceli Kültür Derneği’nden devralmak üzere, Belediye ile temsilen dönemin meclis üyesi Latif Mutlu’ya Tapuda işlem yapılmak üzere vekâlet vermiştir.

Dernek hakkında açılan kapatma davası sonuçlanmadan yurt arsası, Tunceli Belediyesine bedelsiz olarak devredilmiştir.

12 Eylül 1980 sonrası askeri yönetim arsayı kayyuma devreder ve 10 yıl arsa kayyumda kalır.

1990 yılında Av. Haydar ÖZDEMİR başkanlığında 128 üye ile kurulan Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın ilk projesi yurt arsasını kayyumdan geri almak ve yurt binasını inşa etmek olmuştur. Vakıf üyesi Av. Yusuf ELİTOĞ vasıtasıyla açılan dava kazanılıp arsa Tunceli Belediyesi adına tapuda tescili yapılmıştır. Ayrıca o dönemde İstanbul Anakent Belediyesi yetkilileri ile görüşülerek arsa imar uygulama planı içerisine dâhil edilmiştir.

Bilindiği üzere Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı, Tunceli Belediyesi ile anlaşmış, Vakıflar Genel müdürlüğünün de onayı alınarak arsa üzerinde yap-işlet-devret yöntemi ile 49 yıllığına vakıf binası inşa edilmiştir.

Son 3-4 yıllık dönemde kiracı adayları vakfımızdan binanın deprem uygunluk raporu talep ettiğinden; yapılan teknik değerlendirmede binanın deprem yönetmeliğine uygun olmadığı ortaya çıkmıştır. Yönetim Kurulu tarafından binanın yap işlet devret yöntemiyle bir kiracıya yeniden yaptırılması kararı alınmış ve otel olarak inşa edilmesi çalışmalarına başlanmıştır. Bu konudaki ayrıntılı bilgiler, Yönetim Kurulu’nun  web sitemizdeki 2015 yılı faaliyet raporunda yer almaktadır.

İlgili Terimler :
Yorumlar
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Hüseyin
15 Nisan 2016 - 00:26

Başarılar dilerim. selanlar sevgiler.
ÇAĞRI...

TÜRKİYE’NİN AYDINLIK YÜZÜ TUNCELİ’NİN ÇAĞDAŞ DÜŞÜNEBİLEN ZİHİNLERE, ETKİNLİKLERE VE ARAÇLARA İHTİYACI VAR!

BU İHTİYAÇLARI KARŞILAMA SÜRECİNE, TUNCELİ EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI, TÜRKİYE VE DÜNYANIN DEĞİŞİK ÜNİVERSİTELERİNDE GÖREV YAPAN ONLARCA TUNCELİLİ ÖĞRETİM ÜYESİNİ BİR ARAYA GETİREREK MÜTEVAZI BİR KATKIDA BULUNMAYI AMAÇLIYOR.

BURADAN ALDIĞI GÜÇLE TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ’NİN KURULUŞ SÜRECİNE BU KENTİN BEKLENTİLERİNİ VE İDEALLERİNİ TEMSİL EDEREK KATILAN VAKFIMIZ, ŞİMDİ ÇALIŞMALARINI YERELE TAŞIYOR.

BUGÜNE KADAR TÜRKİYE’NİN ONLARCA ÜNİVERSİTESİNDE OKUYAN BİNLERCE TUNCELİLİ ÖĞRENCİYİ DESTEKLEYEN TUNCELİ EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI, ŞİMDİ TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ’NDE OKUYACAK ÖĞRENCİLERİN BARINMA İHTİYACIYLA İLGİLİ BİR ÖĞRENCİ YURDU İNŞA ETMEYİ AMAÇLIYOR!

AYNI ZAMANDA VAKFIMIZIN KURUCULARI ARASINDA YER ALAN İŞADAMLARIMIZIN ÖNCÜLÜĞÜNDE YÜRÜTÜLMEKTE OLAN 500 KAPASİTELİ ÖĞRENCİ YURDUNUN İNŞASINI EĞİTİM VE SAĞLIK ALANINDA BAŞKA PROJELER VE YATIRIMLAR TAKİP EDECEKTİR.

BÜTÜN BU ÇALIŞMALARDA KENTİMİZLE İLGİLİ KURUMLARIN DESTEĞİNİ HİSSETMEYİ ARZULUYOR VE KALBİ BU KENT İÇİN ATAN TÜM DOSTLARIMIZI VAKFIMIZLA MADDİ VE MANEVİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

BASINA VE KAMUOYUNA ZORUNLU AÇIKLAMAUlusal ve yerel basında son günlerde “ HAYDİ TORUN
Yusuf Cengiz’in Ardından…
Yusuf Cengiz’in Ardından… Gidenlerin ardından iyi şeyler söylemek adettir ama
İHALE İLANI  TUNCELİ EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI İHALE İLANI   Vakfımız tarafından Projelendirme ve

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Tarihçe
TarihçeTunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın kuruluşu 1950’li yıllarda İstanbul’da
Vakfımızın 2015 yılı Genel Kurulu yapıldı
Vakfımızın 2015 yılı Genel Kurulu yapıldıVakfımızın 2015 yılı faaliyet dönemine ilişkin olağan genel kurul
BAŞKANIN MESAJI
BAŞKANIN MESAJINEDEN EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI Vakıf, kişiler veya kurumlarca kurulmuş,
Vakıf Arsasının Tarihçesi
Vakıf Arsasının Tarihçesiİstanbul’da, 1957 yılında, Mehmet Turgut (Hozatlı Kurukahveci Mehmet Efendi)

Son Yapılan Yorumlar

Tarihçe için Cemal şah diyorki;

Başarılar. selamlar. kolaylıklar diliyorum

Vakıf Arsasının Tarihçesi için Hüseyin diyorki;

Başarılar dilerim. selanlar sevgiler.

Vakfımızın 2015 yılı Genel Kurulu yapıldı için Haydaran diyorki;

Başarılar diliyorum. sevgiler.
  • Fotoğraf Arşiivimizden